Dostali jste výsledky testu mtDNA a teď si nejste jistí, co s tím dál? Máme pro vás několik tipů.
- Úplně na začátku se prosím podělte o svůj výsledek (hlavně určenou haploskupinu) s námi ostatními, abychom vám mohli případně zkusit dohledat více podrobností a – jde-li o vaši vlastní mateřskou linii – vás i zařadili do exkluzivního stromu členů této skupiny, který spravuje Michal Pilař. Svůj výsledek prosím vkládejte jako samostatný příspěvek do diskuze skupiny.
- Zobrazte si svou haploskupinu v aplikaci SNP Tracker, která zjednodušeně ukazuje historické putování předků vaší mateřské linie od genetické Evy až po současnost. Oproti obdobné trase u Y-DNA haploskupiny je tato chudší a přímočařejší. Je to proto, že mtDNA mutuje velmi pomalu, což má za následek, že cesty mají mnohem méně uzlů. V záložce "SNPs" zde navíc můžete vidět posloupnost skupin a mutací od mitochondriální Evy (RSRS) až k vaší skupině.
- Vyplňte ve svém uživatelském účtu na webu FTDNA zemi původu svého nejstaršího předka v mateřské linii. Začnete najetím na jméno testovaného vpravo nahoře a postupně vybírejte: Account Settings -> Genealogy -> Earliest Known Ancestors -> Direct Maternal Ancestor -> Country of Origin. Jestliže se rozhodnete zadat i přesné souřadnice, dejte pozor, že jejich nastavení někdy vymaže nastavenou zemi a tu je pak potřeba zadat znova. Správně nastavená země je velmi důležitá, protože pomáhá v orientaci ostatním badatelům a zároveň v kombinaci s vaší haploskupinou pomáhá zlepšovat výstupy nástrojů jako je třeba právě SNP Tracker (bod 2). Hned vedle země můžete zadat i informace o svém nejstarším předkovi v přímé mateřské linii, které se budou zobrazovat ostatním (podle vzoru "Marie Nováková, b. ca. 1660, d. 1706" = „narozena asi 1660, zemřela 1706“).
- Přihlaste se do vhodného projektu (pracovní skupiny) v rámci webu FTDNA, kde se soustředí největší odborníci na dotyčnou haploskupinu (příp. nějakou její nadřazenou). Ti vám mohou sdělit víc a zároveň rádi vaše výsledky zařadí do svého výzkumu/tabulky a ještě vám možná i nabídnou nějakou podrobnější analýzu na základě svých unikátních znalostí. Zařazení do projektu chvíli trvá (než vás v tabulce umístí a případně vám napíšou), protože jejich správci jsou dobrovolníci a projekty jsou také různě aktivní (nebojte se případně bát napsat správci projektu sami). S volbou projektu vám rádi poradíme sami nebo na vaši žádost poté, co nám sdělíte svou haploskupinu (bod 1). Chcete-li to zkusit sami, řiďte se posloupností haploskupin ("SNPs" v bodu 2). Pak na stránce FTDNA "Group Projects" – "Join a project" - asi hlavně poslední sekce "MTDNA HAPLOGROUP PROJECTS". Například pro haploskupinu H1a3a je tam nejbližší projekt "H1 mtGenome", apod.
- Najděte a přečtěte si příslušnou stránku/odstavec v Eupedii, kde je dostupný (v angličtině) zatím stále nejčtivější souhrn znalostí o haploskupinách, i včetně některých jejich podskupin a map.
- Prohlédněte si seznam vám nejbližších jiných uživatelů (tzv. shod). Jde o odkaz "mtDNA Matches" v sekci "mtDNA Results & Tools" na webu FTDNA (pokud test proběhl tam). Jen je třeba dát pozor, že jak bylo psáno výše, mutace na mtDNA probíhají velmi vzácně, dokonce se občas nějaká může i vrátit do předchozího stavu, proto i když někoho najdete v seznamu shod, může to znamenat společného předka v ženské linii i až jednotky tisíc let v minulosti.
- Data mtDNA testu lze nahrát do služby mitoYDNA a využít tamní nástroje, asi především srovnání s ostatními, co tam nahráli své výsledky. Data u FTDNA získáte v sekci "mtDNA Results & Tools" na stránce Mutations, vpravo dole tlačítko Download FASTA File:
FASTA. Soubor bude mít příponu .fasta a doporučuji si ho u sebe zazálohovat, je to kompletní výsledek vašeho mtDNA testu.