Vánoční příběh o hledání (a možná nalezení) neznámého otce mého prapradědečka.

Genealogii dělám od roku 2006, nějaké základy byly ještě mnohem dřív. Můj prapraděda Kvido Zelenka se narodil v roce 1877 ve Vídni jako nemanželský syn Justýny Zelenkové, narozené v roce 1849 v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Moje prababička, ani nikdo z jejích známých sourozenců, nikdy nemluvil o tom, že by Kvido měl nějaké sourozence. Ani to nikoho nenapadlo – byl nemanželský, z chudých poměrů. I když mezi jeho předky figurují i měšťané, primátor Prachatic po třicetileté válce, a i jeden rod s predikátem – Pelhřimovský z Greyffenfelsu.

Dějství první

Jednou v pondělí v červnu 2020 přijdu z práce v jedenáct večer, a jen tak ze zvyku, pro zlepšení nálady, se na chviličku podívám na genealogii. Otevřu MyHeritage, zda nejsou nějaké nové DNA shody, a ještě, než se podívám na DNA, tak na mě vyskočí nabídka (klasické) shody na GENI: Rudolf Zelenka, správce Marie Zelenková. Říkám si: Zelenků je spousta, pravděpodobnost souvislosti minimální. Rozkliknu to, a zbystřím. Matkou toho Rudolfa, narozeného ve Vídni, je Justýna Zelenková, narozená 1849. Naskakuje mi husí kůže, je mi jasné, že tohle není samo sebou, chvilku googlím, ale měl bych jít spát. Moc toho nenaspím, ani v dalších dnech.

Druhý den a následující dny intenzivně pátrám po Rudolfovi a Marii Zelenkové. Pokud je Marie správce, měla by jít kontaktovat a mohla by vědět pro mě zásadní nové informace. Z těch pár stručných informací zjistím, že Rudolf narozený jako nemanželský ve Vídni, měl syna Rudolfa a vnuka Rudolfa, manžela právě Marie Zelenkové. Jako mozaika se daří pomocí Google zjistit, kde Rudolf nejmladší pracoval, co publikoval. Ptám se i učitelky svého dítěte, která se jmenuje Zelenková :-) (pravděpodobnost jedna ku miliónu, ale kdo se nezeptá, nic neví). V rámci pátrání po Marii Zelenkové vznáším dotaz ve skupině Genealogie CZ+SK, přece jen komunita není tak velká a někdo by ji mohl znát. Je mi doporučen jeden z kurátorů GENI. Za chvíli si dopisujeme. Domlouváme se, že on předá paní Marii, jako správci profilu na GENI, můj vzkaz. No a po založení mého účtu na GENI vidím, jak se jmenuje dcera Rudolfa nejmladšího a Marie. Naštěstí to není žádná běžná kombinace jména a příjmení. To je klíčový okamžik, bez kterého bych se nehnul, a ještě jednou za něj moc děkuji. Googlím. Nacházím, včetně pracovního mailu. Píšu na něj. Přichází automatická odpověď – od předevčírejška (!) do konce prázdnin mimo dosah pracovního mailu.

Nikdo se neozývá, ani na mail, ani jinam. Zkouším Facebook, hledat dceru Rudolfa nejmladšího a Marie. Nacházím, podle veřejně přístupných informací si jsem jistý, že to je ta, co hledám. Píšu zprávu na Messenger, zda je dcera Rudolfa nejmladšího a Marie. Za chvíli kontakt navázán. Pár zpráv a za chvíli si voláme. Za 3,5 dne od zjištění, že můj Kvido Zelenka měl bratra, si telefonuju s jeho pravnučkou. Neuvěřitelné. Na DNA myslím od první chvíle. Je jedináček a ani jeden z rodičů již nežije.

Za pár týdnů si dodávám odvahy a nesměle se mailem ptám, zda by byla ochotná udělat autozomální DNA test. Souhlasí! Skvělé! Domlouváme se s paní Hanou, že před Vánoci v rámci objednávky více testů z mé strany, já zařídím.

Dějství druhé

Kvido měl několik dětí, s jednou dcerou, jejím manželem a jejich jediným synem odchází po válce do vysídleného pohraničí, kde v malé obci rok poté umírá. Z předchozí mnoho let staré komunikace s matrikářkou této obce znám datum úmrtí i pohřbu i číslo hrobu. Jedu se podívat na hřbitov, zda hrob existuje a zdokumentovat ho. Hrob nenalezen, pravděpodobně zrušen.

Píšu na hřbitovní správu, zda hrob existuje, kde je a zda ho někdo spravuje. Dostávám odpověď, že byl zrušen, ale dále, že je dcera Kvida i její manžel již po smrti. A dále, že podle evidence obyvatel se jejich syn odstěhoval tam a tam. Úplně jinam, do vnitrozemí. Ochotní lidé ještě existují, zejména na malých obcích :). Další klíčový okamžik, bez kterého bych se nehnul, a díky za něj. Googlím a nacházím, po chvilce i pár fotografií, a dokonce mail na správu obce, kde působil, a telefon!!! Zkouším nesměle volat, reakce mohou být různé. Reakce je vstřícná. Ujišťujeme se, že jsme rodina, že jeho matka a moje prababička byly poloviční sestry, a pan Milan navrhuje, že až pomine kovid (je podzim 2020), že se někdy potkáme. Skvělé!

Dějství třetí

Před Vánoci 2020 objednávám větší množství autozomálních testů FamilyFinder od FTDNA. Pak jsou lockdowny, uzavření okresů, uzavření katastrů. Čas běží a já měl představu, že po Vánocích rozjedu obvolávání a objíždění příbuzných za účelem odběru DNA. Někteří o tom vědí, někteří ne. Konec března, doma spousta neodebraných testů a bez šance se s někým potkat (pokud nechci řešit poštou). Je duben 2021 a situace s kovidem se zlepšuje. Píšu paní Haně a za dva dny se potkáváme s ní a jejím manželem, vysvětluju a ukazuju, co se dá zjistit. Zvláštní pocit – vidíme se prvně v životě, před rokem jsme vzájemně ani nevěděli, že existujeme, a provádíme odběr DNA. Od té doby jsem podobnou situaci zažil ještě dvakrát, ale zvyknout se na to asi nedá. V červnu 2021 volám panu Milanovi, zda bychom se mohli potkat. Opět nesměle, s obavami z odmítnutí, se ptám, zda by byl ochotný odběru DNA. Souhlasí. Za pár dní se potkáváme, opět poprvé v životě, povídáme, odebírám DNA. Za pár dní putuje balíček testů za Velkou louži.

Na konci července 2021 jsou hotové výsledky. Celkem je testováno 6 potomků Justýny Zelenkové včetně mě, DNA potvrzuje příbuznost všech. 


Pokračování před Vánocemi 2024

V listopadu 2024 se objevily v databázi MyHeritage výsledky člověka HF z Německa. Má velmi velké DNA shody se všemi potomky Kvida Zelenky (* 1877 Vídeň), které jsem testoval, ale ne s Hanou Z. Bohužel nemá povolené zobrazení segmentů na chromozómech.

Testovaní potomci Justýny Zelenkové

Vypadá to takto:

  • Radek – celková sdílená DNA 0,9 % (61,5‎ cM) / 6 segmentů / 21,5‎ cM nejdelší segment
  • Alena – celková sdílená DNA 1,0 % (70,5 cM) / 4 segmenty / 35,6 cM nejdelší segment
  • Hana P. – celková sdílená DNA 1,4 % (96,8 cM) / 3 segmenty / 47,3 cM nejdelší segment
  • Vlasta – celková sdílená DNA 1,0 % (68,3 cM) / 4 segmenty / 21,4 cM nejdelší segment
  • Milan P. – celková sdílená DNA 0,4 % (32,2 cM) / 3 segmenty / 16,5 cM nejdelší segment
  • Milan V. – celková sdílená DNA 0,9 % (66,1 cM) / 4 segmenty / 38,2 cM nejdelší segment
  • Hana Z. – 0%

Sdílená DNA kolem 1 %, ačkoliv se to zdá relativně málo, znamená blízkou příbuznost v posledních generacích.Sdílené shody

Pan HF má přístupný dobře zpracovaný strom předků. Všechno německá jména a příjmení, z různých koutů Německa, Rakouska a ze západní Ukrajiny, což byly Halič a Bukovina patřící Rakousko-Uhersku. A hlavně, jeho předci ve strany matky žili na konci 19. století ve Vídni (ze strany matky, takže Y-chomozóm v pátrání nepomůže, kromě toho já ani neznám nikoho žijícího s Y-chromozómem mého prapradědečka Kvida Zelenky).

Jeden z jeho předků z Vídně se narodil 1868. Takže nemohl být otcem Kvida 1877.

Ale jiný pradědeček pana HF se narodil 1857 v Černovicích, historickém hlavním městě Bukoviny, která byla v letech 1775–1918 součástí Rakouska. Je to dnešní město Чернівці, Chernivtsi, na jihozápadní Ukrajině. Asi se brzy dostal do Vídně, kde studoval matematiku a fyziku a později byl ředitelem Gymnasium Döbling ve Vídni. A jmenoval se Guido Ritter von Alth. V době narození Kvida Zelenky mu bylo tedy 20 let. Když jsem se podíval ještě jednou na zápis narození mého prapradědečka, je tam asi spíš Guido Zelenka než Quido Zelenka. Ale to je detail, jedná se o variantu jednoho jména. Guido Ritter von Alth se oženil asi mnohem později, nejstarší dítě se narodilo 1891.

Otcem Guida Ritter von Alth byl Titus Ritter von Alth (* 1830 Černovice - † 1917 Vídeň), byl profesorem botaniky ve Vídni. Jeho otcem byl Wilhelm Ritter von Alth, který se narodil 1808 ve městě Stanisławów = Stanislav v Haliči = dnešní Ivano-Frankivsk na západní Ukrajině. Byl Stadtapotheker = městský lékárník v Černovicích. Další posloupnost je Andreas von Alth (* 1772) - Andreas von Alth (* 1710) - Stephan von Alth (* 1680). Ti všichni se narodili v Kirchdrauf. Což je německý název pro Spišské Podhradie.

To schéma příbuznosti by vypadalo takto:Schéma příbuznosti
Tabulka shod
To množství reálně sdílené DNA (červeně) se vejde do 99. percentilu rozptylu možností (modře v závorkách), i když rozptyl těch možností je značný. Mimo jiné z toho ale vyplývá, že ten Guido Ritter von Alth nemohl být otcem Rudolfa. Jednak s Hanou Z. nesdílí HvF žádnou DNA (… MH je nepřesné …), jednak by to znamenalo otcovství v 16 letech. Což není nemožné, ale je to méně pravděpodobné.

Tím příbuzenským vztahem s panem HF, který by byl Half 2C mojí babičky, si nejsem úplně jistý, ale tak na 80% ano. Protože jsou další indicie, které tu teorii podporují.

Hledal jsem u svých testovaných lidí další DNA shody, kteří mají mezi předky příjmení Alth. Našel jsem dva.

Pana BM z Maďarska, jehož matka měla příjmení Alth. Bohužel další informace o předcích z toho zjistit nejdou. S ním jsou tyto parametry sdílené DNA:

  • Radek – 0 %
  • Alena – 0 %
  • Hana P. – 0 %
  • Vlasta – 0 %
  • Milan P. – celková sdílená DNA 0,7 % (47,2 cM) / 3 segmenty / 24 cM nejdelší segment
  • Milan V. – 0 %
  • Hana Z. – 0 %

Pan GC je z Vídně. Má opět s námi sdílenou DNA. Méně než pan HF, protože to příbuzenství je vzdálenější.

  • Radek – 0%
  • Alena – 0%
  • Hana P. – celková sdílená DNA 0,3 % (21,6 cM) / 1 sdílený segment 21,6 cM
  • Vlasta – celková sdílená DNA 0,5 % (32,0 cM) / 3 sdílené segmenty / 16,5 cM nejdelší segment
  • Milan P. – celková sdílená DNA 0,5 % (34,3 cM) / 2 sdílené segmenty / 24,6 cM nejdelší segment
  • Milan V. – 0 %
  • Hana Z. – 0 %

Potomci Rittera von Alth
A hlavně, ti dva (HF a GC) mají společného předka toho Wilhelma von Alth.

Další pátrání a ověřování mě čeká.

Co mi z toho vyplývá:

  1. bohatě se mi vyplatilo otestovat nejen sebe, ale dalších 6 blíže či vzdáleněji příbuzných, pokud možno z nejstarších žijících generací těch větví
  1. výsledek stran mého pátrání po neznámém otci nebyl hned, ale musel jsem si na něj počkat. Pan HF se otestoval v roce 2024, kdežto moje testy jsou z let 2020 a 2021, jeden z roku 2023.
  1. pokud je ta teorie pravdivá, tak jsem měl obrovské štěstí, že se tento člověk vůbec otestoval, a že měl nějaké informace o předcích, se kterými jsem mohl pracovat.
  1. velmi by se hodilo porovnání na chromozómech a vidět případné triangulace. Psal jsem mu mail, zatím se neozval. Reakce mohou být různé a s tím je nutno počítat. Taky nemusí být reakce žádná a může všechno smazat. Proto jsem se snažil získat těch informací co nejvíc předem.
  1. obecně čím více autozomálních (a Y-DNA) testů, tím jsou pravděpodobnější identifikace neznámých otců dětí od svobodných matek.
  1. v době genetické genealogie neplatí, že otec je vždy nejistý. Může zůstat nejistý, ale může se ho podařit nalézt, nebo se tomu alespoň přiblížit. Je to jediná možnost, jak tu zeď prolomit, když písemné ani ústní prameny neexistují.
  1. (hodil by se mi někdo z dalších potomků Kvida Zelenky, na které nemám kontakt, někdo možná v Táboře od dcery Anastázie Zelenkové 1925 provdané Dufkové, a hlavně potomci syna Jiřího Zelenky 1930 a Stanislava Zelenky, kteří jsou možná v Protivíně, možná v Praze, možná ve Zlíně … pokud vůbec existují).

Radek Zapletal