Jak poslat 1-2 odběry v návratové polstrované obálce do FTDNA novým systémem České pošty, je to elektronická obdoba podacího lístku.

 1. Doporučuji si na postaonline.cz zřídit účet, budete tak mít lepší přehled o zásilkách a další se vám budou předvyplňovat, pošta po zřízení posílá kartičku. Tu je třeba na poště do systému zadat, aby dali slevu na zásilku.
 2. Na oněch stránkách volba Poslat zásilku, odesílatele jistě zvládnete vyplnit. Příjemce vyplňte jak je na obrázku.
  Spojené státy americké Texas
  Family Tree
  Houston

  North Loop West, Suite 820
  1445
  77008

  tel: +17138681438
 3. Na další stránce jsou údaje pro celní prohlášení, vyplnění pro 1 kit=2 lahvičky viz obrázek. Pro více kitů je třeba navýšit příslušně počty. Nahoře do pole komentáře ke kategorii zboží můžete napsat dle doporučení FTDNA "Vials with lysis buffer and cotton swabs (sterile)". Pro popis obsahu dole se hodí z číselníku vybrat 392690 - Plastová zkumavka/Plastic Test Tube. Formulář někdy funguje podivně, může pomoci napsat do pole jen "Plastová zkumavka", počkat, až našeptá ten zmíněný tučný nadpis, a vybrat ho.
 4. Potvrďte, na další stránce zaškrtněte, že souhlasíte, a znovu potvrďte. Budete tam mít pak tlačítko, kde si můžete stáhnout v PDF vyplněné celní prohlášení i s podacím kódem. Pokud nemáte kde vytisknout, opište si onen podací kód aspoň a poznamenejte si údaje z celního prohlášení, budete je muset na poště vyplnit ručně. Na konci dole tlačítko Rozumím.
 5. Pokud se zadaří, tímto máte připravený podací lístek v systému ČP. Pod svým účtem máte pak v seznamu objednávek nový řádek s touto zásilkou. Nenechte se zmást, že klik na číslo objednávky může hodit chybu "Omlouváme se, při zpracování Vaší objednávky došlo k chybě. Zadejte prosím objednávku znovu.", toto zdá se jim nějak nefungovalo.
 6. Na poště se vám může stát, jako mně, že paní bude přes několik telefonátů zjišťovat, jak se tento systém používá a jak to tam zadat (klíč je, že tam musí zdá se opsat podací kód ručně, sice tam u toho je čárový kód a na poště mají čtečku čárového kódu, ale s tím si to neporadilo), vedení pošty totiž nenapadlo poslat pracovníkům pošty návod, jak v systému s touto novinkou pracovat, tak si zkušenosti předávají mezi sebou sami svépomocí... výsledkem by ale mělo být, že to bude o 8 Kč levnější. Obálka s jedním testem by aktuálně měla vyjít na 119 Kč (při zaslání doporučeně). Na mail vám pak přijde trasovací kód, stejně tak v seznamu vašich objednávek na postaonline.cz naskočí tlačítko Sledovat.