Kity z FamilyTreeDNA zatím stále přicházejí z Houstonu v USA, kde je třeba vyřídit celní prohlášení pro bezproblémový příjem zásilky. Když si projdete následující body, neměli byste mít problém a doplacené DPH by nemělo být přemrštěné.

 1. Přihlaste se na FTDNA (login a heslo pro konkrétní kit přišlo mailem při objednávce). Odsouhlaste / vyplňte úvodní informace. Pokud si člověk ještě není jistý, zda bude tento konkrétní kit pro muže nebo ženu, zvolí muže (později jde změnit). Je to hlavně proto, aby žena neobjednala analýzu chromozómu Y, který nemá. 
 2. Ukáže se Package Tracking Number, na to klikněte.
 3. Objeví se okno DHL, zde jděte na záložku Details, hledejte číslo "Delivery by". Může se stát, že tam ještě není a Česká pošta už vám pošle oznámení, že vám jde pošta a že si přes ně máte vyřídit celníky. V takovém případě vám pošlou číslo oni dřív (mělo by končit "DE", jde to přes Německo). Doporučuji jejich nabídku nepřijímat, vyplnili byste údaje pro celníky v jejich systému a oni si za to, že je předají dál celníkům, naúčtují 200Kč, a ještě vám můžou ocenit zásilku nesmyslnou částkou, z které jim pak budete platit DPH. Lepší je vyplnit to celníkům přímo sami, vizte další body postupu. Poznamenejte si tu váhu ("Weight") zásilky, bude v librách (LB). Pro pozdější použití si ji převeďte na kilogramy (násobte číslem 0.45359237)
 4. Přihlášení zde na portál Celní správy, např. pomocí Indetity občana (bankovní e-identita, eObčanka, apod.)
 5. Vyberte aplikaci eCeP. V ní zaškrtněte poštovní zásilku do hodnoty 150 EUR (jsou to jen plastové zkumavky, špejle a papírová krabice; člověk u testu kupuje službu, která není obsahem zásilky).
 6. Vybrat dopravce. Nabízí to aktuálně Českou poštu a volbu "Jiný dopravce". Zatím to přebírá vždy Česká pošta, proto vyberte ji. Jako číslo zásilky uveďte to číslo označené šipkou v bodě 3 tohoto návodu.
 7. Zaklikněte „Ověřit zásilku u dopravce“ a po ověření jděte na další krok.
 8. Vyplňte dle následujícího obrázku. Zde využijete váhu zásilky spočítanou v bodu 3. Adresa odesílatele je tato:
  Family Tree
  1445 North Loop West, Suite 820
  Houston
  77008

  Spojené státy
 9. V další obrazovce je třeba zmáčknout "+ položka zásilky"
 10. Další krok, opět vyplňte dle následujícího obrázku. Zvolte "Výběr ze zbožových kódů EU" a kód můžete dát "392690979080 OSTATNÍ", v kategorii "390000000080 Plasty a výrobky z nich". Do popisu zboží můžete napsat "plastové zkumavky a štětičky (sterilní materiál) / plastic test tubes and swabs (sterile)". 1 kit má hodnotu cca 2 USD (tak ji v posledních zásilkách uvádí FTDNA), tj. u 4 kitů byste psali hodnotu 8 USD apod. Hodnota poštovních poplatků lze vyplnit 0 Kč, většinou projde, jelikož FTDNA přímo cenu poštovného neuvádí.

 11. Po uložení zkontrolujte, zda je zadáno správně.
 12. Vytvoření celního prohlášení.
 13. Celní prohlášení podáno.

Jednotlivé obrazovky se postupem času můžou mírně změnit, ale princip by měl být stále tentýž. Pokud vše proběhne v pořádku, přijde vám e-mail od Celní správy s výzvou k zaplacení poplatku (doplatek DPH). Ten lze zaplatit i s využitím QR kódu opět v aplikaci eCeP - Přehled celních prohlášení - klik na naposledy podané prohlášení - nahoře tlačítko "INFORMACE K ZAPLACENÍ". Po zaplacení poplatku už by nic nemělo bránit doručení.
Česká pošta vám pak možná pošle e-mail mj. s textem "Pro Vaši informaci zasíláme v příloze poplatkový lístek, ohledně poplatků váznoucích na Vaší zásilce (poplatky uhradíte doručovateli při doručení zásilky)", ale přílohu nepřipojí. Toho se nelekněte, zdá se, že jen nemají lepší odpověď na situaci, kdy si DPH zaplatíte sami přes Celničku, a automaticky předpokládají, že budete platit jim. Ti co platí tam pak opravdu mají přílohu s vyúčtováním doplatku, když příloha chybí, pošťák by po vás už neměl nic chtít.