Kity z FamilyTreeDNA zatím stále přicházejí z Houstonu v USA, kde je třeba vyřídit celní prohlášení pro bezproblémový příjem zásilky. Když si projdete následující body, neměli byste mít problém a doplacené DPH by nemělo být přemrštěné.

 1. Přihlášení na FTDNA (login a heslo pro konkrétní kit přišlo mailem při objednávce). Odsouhlasení / vyplnění úvodních informací. Pokud si člověk ještě není jistý, zda bude tento konkrétní kit pro muže nebo ženu, zvolí muže (později jde změnit). Je to hlavně proto, aby žena neobjednala analýzu chromozómu Y, který nemá. 
 2. Ukáže se Package Tracking Number, na které se klikne.
 3. Objeví se okno DHL, zde jděte na záložku Details, hledejte číslo "Delivery by". Může se stát, že tam ještě není a Česká pošta už vám pošle oznámení, že vám jde pošta a že si přes ně máte vyřídit celníky. V takovém případě vám pošlou číslo oni dřív (mělo by končit "DE", jde to přes Německo). Doporučuji jejich nabídku nepřijímat, vyplnili byste údaje pro celníky v jejich systému a oni si za to, že je předají dál celníkům, naúčtují 200Kč, a ještě vám můžou ocenit zásilku nesmyslnou částkou, z které jim pak budete platit DPH. Lepší je vyplnit to celníkům přímo sami, vizte další body postupu.
 4. Přihlášení zde na portál Celní správy, např. pomocí Indetity občana (bankovní e-identita, eObčanka, apod.)
 5. Zaškrtne se poštovní zásilka do hodnoty 150 EUR (jsou to jen plastové zkumavky, špejle a papírová krabice; člověk u testu kupuje službu, která není obsahem zásilky).
 6. Vybrat dopravce. Nabízí to jenom Českou poštu. Jako číslo zásilky se uvede to číslo označené šipkou v bodě 3 tohoto návodu.
 7. Zaklikne se „Ověřit zásilku u dopravce“ a po ověření se jde na další krok.
 8. Vyplní se podle následujícího obrázku. Libry se převedou na kg, vyplní se adresy.
 9. Další krok, opět se vyplní podle následujícího obrázku. Jen zvolte "Výběr ze zbožových kódů EU" a kód dříve byl "392690 Plastic Test Tube", po přečíslování jsme nenašli nic lepšího než "390000000080 Plasty a výrobky z nich". Do popisu zboží můžete napsat pro jeden kit "testing kit containing two plastic tubes with plastic swabs in preservative liquid (sterile medical supplies)", případně pokud posíláte X kitů tak "X testing kits, each containing two plastic tubes with plastic swabs in preservative liquid (sterile medical supplies)". Kit má hodnotu cca 1 USD, tj. u 4 kitů je hodnota 4 USD. Hodnota poštovních poplatků lze vyplnit 0 Kč, většinou projde.
 10. Přejít na shrnutí.
 11. Vytvoření celního prohlášení.
 12. Celní prohlášení podáno.

Jednotlivé obrazovky se postupem času můžou mírně změnit, ale princip by měl být stále tentýž. Pokud vše proběhne v pořádku, přijde vám e-mail od Celní správy s výzvou k zaplacení poplatku (doplatek DPH). Po jeho zaplacení už by nic nemělo bránit doručení.