Existují 3 základní typy testů DNA:

  • Autozomální - atDNA, předci ze všech stran, nejběžnější
  • Y-chromozomální - Y-DNA, otcovská linie
  • Mitochondriální - mtDNA, mateřská linie

Pište proto prosím vždy (není-li to z kontextu zřejmé), který máte na mysli. Více v článku Základní typy DNA testů.

České firmy testy atDNA nedělají, jiné typy jen omezeně a draho. Nejpoužívanější společnosti jsou Family Tree DNA (FTDNA), MyHeritage (MH), Ancestry a 23andMe. Doporučený postup je test u FTDNA s následným převodem dat do MH. MH má stránky česky, ostatní jen anglicky, případně i v jiných cizích jazycích, například Ancestry má i německou verzi. Práce s rodokmeny čítajícími více jak 250 osob na MH vyžaduje předplatné. Test atDNA u FTDNA se jmenuje Family Finder. S placením objednávky u FTDNA vám může pomoci Marek Blahuš. Po objednání cestu své zásilky sledujte.

Objednávejte testy ve slevových akcích (nespěcháte-li). Největší slevy jsou: 1. v týdnu okolo Dne DNA (25. dubna), 2. od černého pátku (konec listopadu) do konce roku, ale lze je potkat i jindy. V naší FB skupině na ně upozorňujeme. MH má „akce“ skoro pořád, reálně jde o běžnou cenu. Akce společností Ancestry DNA (největší), 23andMe (zdravotní zaměření) a Living DNA (LDNA) obvykle neplatí pro Evropu, nebo je sleva jen malá a zůstává vysoké poštovné (kolem $25). Ancestry se vyplatí kupovat přes Amazon.de (akce i pro ČR a doprava zdarma).

Výběr testu a testovaného záleží na tom, co chcete zjistit a koho máte k dispozici. Váháte-li, ptejte se (a sdělte nám přitom svůj záměr a možnosti). Pro inspiraci, co už se podařilo druhým zjistit.

Začátečníkovi doporučujeme autozomálním testem (atDNA) od MH nebo FTDNA (tam produkt Family Finder) otestovat nejprve nejstarší žijící předky (rodiče, prarodiče), jejichž DNA je „nejpůvodnější“. Nejste-li z nejstarší žijící generace, na sebe je vždy času dost Testujete-li někoho jiného, předem se zeptejte, zda mu pak máte sdělit případná zajímavá zjištění (pozitivní či negativní). Tipy jak „přemluvit“ váhající příbuzné najdete zde. Test atDNA lze získat už od 1200 Kč. Nejlépe vyjde test u FTDNA s následným nahráním výsledků do MH (viz níže), získáte tak přístup hned do dvou databází, úschovu vzorku na 25 let a možnost později testovat Y-DNA (u mužů) příp. mtDNA. Kvalita testu MH/FTDNA je stejná (oba dělá laboratoř FTDNA).

Zájemci o původ otcovské linie (otec–děda–praděda–…) a hledání příbuznosti po ní (obvykle je shodná s příjmením) využijí testů Y-37, Y-111 a Big Y-700 od FTDNA. Ženy poskytnou vzorek otce či bratra (samy chromozom Y nemají). Bezplatný základní test Y-DNA (na 23 STR-markerů – „čísel“) nabízí výzkumný projekt Genetika a příjmení (pro otcovské linie z Moravy a Slezska u pana Kotačky, pro muže z Čech tu), na jehož realizaci se podílejí správci této skupiny; na výsledek se ale dlouho čeká.