Pokud jste se rozhodli pořídit si test od společnosti FamilyTreeDNA, máme pro vás pár rad a doporučení, co by se vám mohly hodit.
U FTDNA platí, že jeden člověk = jeden účet = jeden kit (odběrová souprava). Účet se vám automaticky vytvoří s první objednávkou, pro každý objednaný kit jeden. U objednávky pak k danému kitu (člověku) objednáváte testy. Pokud chcete doobjednat test už existujícímu člověku s existujícím FTDNA účtem (např. někdo už má FamilyFinder a doobjednáváte BigY-700), dejte si pozor na to, abyste test objednali přihlášení na účet tohoto člověka, aby se mu tak správně přiřadil a FTDNA tak mohli použít jeho dříve odebranou DNA k dalšímu testu, jinak by vám vytvořili nový účet pro novou osobu. U kitu se nastavuje pohlaví osoby - je to pojistka kvůli tomu, aby si ženy neobjednávaly test chromozomu Y. Později lze u kitu nastavit jiné, pokud například zjistíte, že potřebujete otestovat FamilyFinderem ženu a máte už jen test koupený pro muže.
Testy objednáváte na adrese https://www.familytreedna.com/cart (ikonka košíku na hlavní stránce). Objednávka může vypadat např. jako je na následujícím obrázku - v kitu 1 je pro ženu objednaný FamilyFinder, v kitu 2 je pro muže objednaný FamilyFinder a BigY-700. Tento kit je aktuálně vybraný a umožňuje přidat ještě test "Maternal Ancestry mtFull Sequence", tedy kliknutí na "Add to kit" by ke kitu 2 přidalo tento test kompletní mtDNA.
Po kliku na "Proceed to checkout" se vám zobrazí druhá stránka s údaji o kupujícím a volbou platební metody. Nejjednodušší máte využít službu PayPal, pokud ji máte zřízenou. Lze ale vyplnit i přímo údaje o kartě (volba "Credit or Debit Card").
Po zaplacení (tlačítko "PayPal" či "Place order") vám přijde na vámi uvedený e-mail potvrzení objednávky "Family Tree DNA New Order Confirmation". Pokud tam mail ani po několika minutách nevidíte, doporučuji zkontrolovat i spam koš. V tomto mailu vám přijdou nejdůležitější údaje - soupis čísel kitů a k nim přiřazených hesel. Těmito údaji se později přihlašujete na stránky FTDNA k jednotlivým účtům, kde po provedení testů pak naskakují výsledky. Doporučuji s prvním přihlášením počkat až na dobu, kdy budete vědět, pro koho konkrétně využijete jakou odběrovou soupravu. Při prvním přihlášení se totiž potvrzuje pohlaví testovaného a tento údaj se pak nedá jednoduše změnit, je třeba kvůli tomu psát požadavek na support nebo spoléhat na to, že to sami změní, až jim přijde souprava zpět i s potvrzením identity a pohlaví testovaného.
Nyní máte objednáno a nastává druhá fáze - vyřešit celní prohlášení a doplatek DPH. To jsme dopodrobna popsali v článku Vytvoření celního prohlášení pro zásilky ze zemí mimo EU (FTDNA). Doufejme, že tento bod brzy vyhodíme, až bude mít FTDNA mezisklad v EU, zatím je však třeba.
Po obdržení pošty nastává třetí fáze - vlastní odběr. Každá odběrová sada (krabice) je označena štítkem s číslem, které je i na každé ze zkumavek a na zeleném prohlášení. Toto číslo je číslo kitu zmíněné výše a musí odpovídat číslu, co vám poslali v e-mailu s potvrzením objednávky. Je to jediná identifikace, s kterou přijde do styku laboratoř, je důležité, abyste si poznačili, jaké číslo kitu odpovídá jakému testovanému.
Zkumavky pro odběr DNA jsou v sadě dvě a obě jsou určeny pro tutéž osobu (druhá je "záložní"). Odběr proveďte dle přiložených instrukcí - tedy nejlépe ráno před jídlem (nebo aspoň 2h po posledním jídle) vytíráním vnitřní strany tváře po dobu aspoň 40s, klidně můžete i minutu. Po vytření ucvaknete konec tyčinky s vatičkou v označeném místě do přiložené zkumavky (pozor, obsahuje stabilizační tekutinu, nevylít), zkumavku pečlivě uzavřete. Potom vyplňte zelený papír s prohlášením o poskytnutí vzorku k testování a hledání shod v databázi. Vyplňuje se jméno a příjmení testovaného, jeho měsíc a rok narození (nikoliv však už den, protože to by byl osobní údaj…), pohlaví a podpis testovaného. Kolonky na podpisy jsou dvě, ale pokud netestujete dítě, stačí použít jednu (není třeba vyplňovat právního zástupce). Dejte pozor, ať použijete prohlášení stejného čísla jako mají zkumavky.
Pokud jste objednávali jen jeden test nebo všechny testy stejné (např. všechny jsou Family Finder), můžete sáhnout po kterékoliv sadě. Jméno a pohlaví testovaného nastavujete při prvním přihlášení k profilu na webu. Můžete se přitom řídit propojením jména a čísla sady v zeleném prohlášení. Pokud jste objednávali více testů různých typů, musíte si dát pozor na to, kterou zkumavku komu dáte – rozpis testů k číslům sad naleznete v e-mailu potvrzujícím objednávku.
Pokud vám se sadami přišel i bílý formulář velikosti cca A4 s kolonkami na kontaktní a platební údaje, můžete jej ignorovat (nevyplňovat a vyhodit). Týká se pouze lidí, kteří objednávali nestandardním způsobem, tedy nikoliv po internetu s platbou on-line.
Použité zkumavky vložte do přiloženého sáčku spolu se zeleným prohlášením a pošlete k analýze do laboratoře. Posílat lze bez problémů i více vzorků DNA v jedné zásilce (každou dvojici zkumavek se vzorky v samostatném sáčku). Jeden nebo dva vzorky můžete poslat i v přiložené návratové obálce (nejlépe jako doporučenou zásilku, abyste mohli přes kód sledovat její cestu), větší množství můžete poslat jako doporučenou zásilku ve vhodně velké krabičce, nebo můžete posílat Českou poštou jako cenný balík do zahraničí (stojí cca 500 Kč, ale v ceně je až 1 kg obsahu, balík jen tak někde "nezapadne" a lze jej dobře pojistit – což oceníte zvláště při posílání těžko nahraditelných vzorků). Jak posílat doporučenou zásilku do zahraničí si můžete podrobněji přečíst v článku Odeslání zásilky do USA (FTDNA).
Po obdržení sady laboratoří vám přijde potvrzovací e-mail "Kit Received". V profilu na webu pak můžete sledovat, zda už šel vzorek do zpracování, a po několika týdnech (FamilyFinder nejčastěji 2-3 týdny, BigY-700 4-8 týdnů, mtDNA 4-5 týdnů) vám přijde e-mail, že jsou výsledky hotové, např. u FamilyFinder je to mail "New Family Finder Results". A pak už se můžete kochat výsledky. Nebojte se o ně s námi podělit v naší FB skupině, rádi poradíme s jejich interpretací. Základy, co dělat s výsledky, se můžete dočíst v článcích Co s výsledkem autozomálního testu, Co s výsledkem BigY a Co s výsledkem mtDNA.